Fundusz Żubra wie, że grunt to przyroda
23 czerwca, 2022
Fundusz Żubra przyczynił się do powiększenia obszarów chronionych Biebrzańskiego Parku Narodowego o 250 000 m2, to przykład tego, że przejście od słów do czynów jest najskuteczniejszym działaniem.
W tej kampanii najważniejsza była ziemia. Kiedy Fundusz Żubra dowiedział się, że aż 40 proc. terenów Biebrzańskiego Parku Narodowego formalnie do niego nie należy, co bardzo ogranicza możliwości prowadzenia tam skutecznej ochrony przyrody, postanowił działać. Ale zamiast tworzyć kolejną kosztowną kampanię, przekazał na rzecz Parku darowiznę, za którą zakupione zostały pierwsze cenne przyrodniczo działki. Działania Funduszu Żubra na rzecz Doliny Biebrzy szeroko obiegły media i media społecznościowe, a to spowodowało znaczny wzrost wiedzy Polaków na temat znaczenia parków narodowych i problemów, z którymi muszą się mierzyć. Zwłaszcza o trudnej sytuacji gruntowej Biebrzańskiego Parku Narodowego, ocenianego jako przyrodniczy ewenement na skalę europejską, którego bagna mają kluczowe znaczenie dla powstrzymania postępującej katastrofy klimatycznej.
– Ekosystemy bagienne i klimat Ziemi są wzajemnie powiązane. Zachowane w naturalnym stanie bagna magazynują węgiel, schładzając klimat, natomiast zniszczone i odwodnione – wydzielają do atmosfery dwutlenek węgla potęgując, przyspieszając katastrofę klimatyczną – pisał na łamach „Biebrzańskich wieści” (nr 28/2020) prof. Wiktor Kotowski z Wydziału Biologii UW.
Kampania Funduszu Żubra to również odpowiedź na postulaty ONZ i Unii Europejskiej, nawołujące do wielkiej odnowy przyrody, której odbudowanie i ochrona są kluczowe dla przyszłości naszej planety. To też kampania, która szybko zdobyła uznanie internautów i dzięki ich zaangażowaniu przyciągnęła uwagę mediów w Polsce i na świecie. Efektem tego było m.in. 12 000 000 wyświetleń w mediach i 159 000 reakcji w mediach społecznościowych, a także ważne branżowe nagrody, jak cztery miecze, czyli statuetki Klubu Twórców Reklamy czy Złoty Spinacz. Ale ważniejszą wygraną jest ta po stronie przyrody. Za darowiznę Funduszu Żubra władze Parku mogły kupić działki, które są siedliskiem lęgowym i miejscem żerowania takich zagrożonych gatunków, jak orlik grubodzioby, wodniczka, derkacz, krwawodziób, żuraw, czy kszyk. A także miejscem, z którego do odlotu przygotowują się ptaki wędrowne: świstun, gęś białoczelna czy żuraw. Teraz te bezcenne przyrodniczo tereny mogą być objęte właściwą ochroną przed negatywnym wpływem człowieka. I z tego Fundusz Żubra jest dumny najbardziej.